5 zasad, które pozwolą Ci zachować porządek w sypialni

Sypialnia jest naszym domowym azylem. Miejscem, w którym wypoczywamy po ciężkim dniu, regenerujemy siły. Aby czuć się w niej naprawdę dobrze, komfortowo, musimy zadbać jednak w niej o porządek, niezbędny do efektywniejszego relaksu. A to niestety nie zawsze jest już tak łatwe. Czy są w takim razie jakieś sposoby, które ułatwią to zadanie? Jak utrzymać porządek w sypialni? Oto nasze rady!

Uporządkowane, urządzone w harmonijny sposób wnętrza zdecydowanie sprzyjają wypoczynkowi. Wpływają również dobrze na nasze samopoczucie, koncentrację. Nie inaczej jest w przypadku sypialni, która ze względu na swoje przeznaczenie nigdy nie powinna być pomieszczeniem zagraconym i  zdominowanym przez chaos.

Pierwsze i najważniejsze – ścielenie łóżka

Jak utrzymać porządek w sypialni? Przede wszystkim ścieląc łóżko każdego dnia. I to najlepiej chwilę po przebudzeniu się lub o innej, stałej porze, na przykład po śniadaniu. Najważniejsze, aby robić to jeszcze przed wyjściem z domu do pracy.

Chcąc uniknąć bałaganu w sypialni, musisz wypracować w sobie pewną rutynę. Zachowania, które będziesz praktykować codziennie lub z inną częstotliwością, na przykład raz w tygodniu, co 2 dni. Ścielenie łóżka w sypialni, czyli głównego, najważniejszego mebla w tym pokoju, należy wykonywać jednak codziennie. Efekty są dostrzegalne od razu!

Zorganizuj przestrzeń do przechowywania

Bardzo często bałagan tworzy się po prostu przez nadmiar rzeczy, które nie mają swojego miejsca w szafkach. Być może również i w Twojej sypialni zbyt wiele przedmiotów znajduje się bezpośrednio na widoku, zastawiając parapet, komodę, stolik nocny, czy puf. To właśnie one mogą potęgować wrażenie nieporządku. Najprostszym sposobem, aby poradzić sobie z tym problemem, jest znalezienie dla nich miejsca.

Biała, przytulna sypialnia z pomarańczowymi dodatkami.

W sypialni nie powinno zabraknąć dlatego odpowiedniego względem dostępnej przestrzeni wyposażenia do przechowywania – szafy, komody, regału, otwartych lub zabudowanych wiszących półek, czy łóżka z pojemnikiem na pościel. W  sklepie meblowym online czeka na Ciebie mnóstwo takich propozycji. Jeśli nie masz już miejsca na dodatkowy mebel, pomocne mogą okazać się pudła, które zmieszczą się pod łóżkiem lub innego rodzaju organizery na drobiazgi.

Zapanuj nad swoimi ubraniami

Rozrzucone ubrania, podobnie jak i niepościelone łóżko, to częsta „przypadłość” niejednej sypialni. Aby utrzymać porządek w sypialni, trzeba nauczyć się nad nimi panować. Po raz kolejny musimy odwołać się tutaj do rutyny, stopniowego wypracowywania dobrych nawyków. Na przykład w postaci odwieszania wszystkich ubrań zaraz po powrocie do domu, czy też kompletowania zestawu wyjściowego do pracy wieczorem, a nie w pośpiechu o poranku. Z pewnością warto także regularnie przeglądać swoją garderobę i pozbywać się ubrań, które są już zniszczone lub po prostu nienoszone, w ten sposób robiąc miejsce na nowe. Dotyczy to oczywiście również innych, niepotrzebnych rzeczy.

Klimatyczna, biało-miętowa sypialnia w kamienicy.

Nie bój się dzielić obowiązkami

Jak jeszcze utrzymać porządek w sypialni? Dzieląc się obowiązkami! Podział obowiązków w zakresie sprzątania i „ogarniania” sypialni to jeden z najprostszych sposobów, aby zapanować nad powstającym bałaganem. Jedno z Was może być na przykład odpowiedzialne za ścielenie łóżka, a drugie za porządkowanie ubrań. Nie muszą być to zadania przypisane oczywiście na stałe. Możecie zamieniać się co tydzień, czy dwa.

Magia małych kroków

Czasami wystarczy poświęcić wnętrzu tylko kilka minut dziennie, aby zrobiło się w nim przytulniej, czyściej. Osiągniesz taki efekt, wypracowując w sobie nawyk odkładania wszystkich rzeczy na miejsce zaraz po ich użyciu. Takie czynności są praktycznie nieodczuwalne lub zabierają zaledwie kilka minut. Skutecznie uchronią Cię natomiast przed stertą piętrzącego się przez kilka dni bałaganu, którego uporządkowanie po na przykład tygodniu może zająć Ci godzinę lub dłużej!