Jak udekorować komodę w salonie? Przydatne wskazówki!

Komoda to bardzo ważny mebel, z którym zetkniemy się w wielu pomieszczeniach. Jednym z nich jest salon. To właśnie tam komoda poza funkcją praktyczną staje się również elementem dekoracyjnym. Po jej zakupie i ustawieniu w wybranym miejscu najczęściej zadajemy sobie jedno pytanie „co postawić na komodzie?”. Dziś zaprezentujemy najpopularniejsze i najlepsze dekoracje na komodę w salonie!

Dekoracje na komodę w salonie – od czego zacząć?

Zanim wpadniemy w wir zakupów, zwróćmy uwagę na kilka istotnych kwestii:

  1. Jak duża jest nasza komoda? – jej wielkość będzie mieć duży wpływ na to, na ile dodatków będziemy mogli sobie pozwolić. Im większa, a dokładniej szersza komoda tym oczywiście większe stają się nasze możliwości. Jeżeli jednak jest to mebel mały, zachowajmy rozsądek i umiar.
  2. W jakim stylu wykonano naszą komodę? – w przypadku nowoczesnych, prostych i jednolitych brył możemy pozwolić sobie na ciekawsze, bardziej wyszukane dodatki. Gdy natomiast komoda sama w sobie jest już meblem ozdobnym, dekoracje, które się na niej znajdą, powinny mieć wyważony charakter. Osoby, które jeszcze nie wybrały komody do swojego pokoju, zachęcamy do zapoznania się z ofertą sklepu meblowego online.
  3. Jaki wystrój wybraliśmy do pokoju dziennego? – wszystkie dekoracje na komodę w salonie muszą pasować oczywiście nie tylko do stylistyki samego mebla, ale i całego wnętrza.

Wystrój komody w salonie.

Co postawić na komodzie? Dekoracje na komodę w salonie  

Nie ma jednej, złotej rady dotyczącej tego, jak udekorować komodę w salonie. Możemy zrobić to na wiele przeróżnych sposobów, z wykorzystaniem mnóstwa kombinacji.

Na komodzie w pokoju dziennym stanąć mogą przede wszystkim: wazony, kwiaty doniczkowe, fotografie, lampki stołowe, misy, szkatułki, figurki dekoracyjne, świeczki, kadzidełka, zegary. Dekoracją komody w salonie będzie w niektórych przypadkach także stary gramofon w stylu vintage, kolekcja płyt winylowych, czy ulubionych czasopism.

Nowoczesne dekoracje na komodę do salonu.

Tak naprawdę większego znaczenia nie odgrywa to, co postawimy na komodzie w salonie. Na ostateczny efekt wpłynie przede wszystkim odpowiednia ilość i dobór tych dekoracji, ich kształty, kolory, struktury, poziomy, warstwy, a także tło naszej komody.

W roli tła w aranżacji komody najlepiej sprawdzają się plakaty, obrazy, zegary i lustra. Mogą one zostać powieszone na ścianie, jak i postawione na jej blacie.

Podczas dekorowania komody w salonie nie bójmy się również mieszania ze sobą różnych kształtów i tekstur. Możemy ustawiać obok siebie ozdoby okrągłe i kanciaste. Szklane, drewniane, ceramiczne. Gładkie, w pasy lub geometryczne wzory. Pamiętając przy tym, aby zachować ich spójną stylistykę. Nie mieszajmy więc połyskujących, bogatych wazonów w stylu glamour z minimalistycznymi dekoracjami w skandynawskim designie.

Eleganckie dekoracje na białej komodzie w salonie.

Ciekawy wystrój komody ze sklepu online osiągniemy także, gdy zdecydujemy się na warstwowe ustawienie wybranych rzeczy. Twórzmy zatem poziomy! Na przykład w postaci sterty czasopism i książek, na których ustawimy szkatułkę lub świecę w słoju.

Co w sytuacji, w której naprawdę brakuje nam pomysłu i nie wiemy, jak dopasować do siebie poszczególne przedmioty? Ograniczmy się tylko do trzech rodzajów dekoracji (pod warunkiem, że nasza komoda ma standardowe, nie za duże i nie za małe wymiary). Jednym z bezpieczniejszych i pewniejszych połączeń jest roślinność, oświetlenie (świece w słoiczkach lub designerska lampka stołowa) oraz akcent związany ze sztuką lub literaturą – obraz, plakat, książki. Nie musimy również od razu zastawiać całej komody. Zacznijmy powoli, stopniowo dokupując kolejne, pasujące do kształtującego się wystroju ozdoby.