Chętnie inspirujemy się modą z dawnych lat, próbujemy przemycać ją do naszych domów, jak i umiejętnie łączyć ze współczesnym stylem. Sięgamy nie tylko po trendy odzieżowe, ale również wnętrzarskie. Retro to sentymentalny powrót do przeszłości, rozbudzanie wspomnień oraz pamięć o historii. Jednym z przejawów stylu vintage w naszych domach jest aranżacja przestrzeni kuchennej. Co wyróżnia współczesną kuchnię urządzoną w duchu minionych epok?
Kolory w kuchni vintage
Kuchnia urządzona w stylu vintage może nawiązywać swoim charakterem do wielu stylów: klasycznego, skandynawskiego, prowansalskiego, rustykalnego, jak i łączyć ze wszystkich po trochu. Z pewnością jest w niej miejsce na biel i szarości, które należą dziś do najpopularniejszych kolorów bazowych. Jeśli zatem pragniemy zaaranżować naszą przestrzeń w przytulnym, klimatycznym stylu, przy jednoczesnym zachowaniu jej harmonijnego, dostojnego charakteru, będą to barwy, na których skupimy naszą uwagę w sposób szczególny.
Kuchnia o charakterze retro jest także wyrazista, kolorowa, często bazująca na kontraście. Ciemne odcienie zieleni lub granatu, cytryny, czerwień, głęboki kobalt, a nawet czerń mogą zostać użyte nie tylko jako ścienna farba, ale również wybarwienie frontów meblowych, czy kafelek. Po przeciwnej stronie znajdują się natomiast barwy pastelowe, w których także aranżuje się vintage kuchnie. Jeśli będą one warstwą bazową, możemy spodziewać się uzyskania efektu wyjątkowo urokliwego, słodkiego i odrobinę romantycznego.
Meble kuchenne i sprzęty AGD w stylu retro
Podstawę wyposażenia kuchni stanowi oczywiście jej zabudowa. W retro wnętrzu powinniśmy zrezygnować z połyskujących, gładkich powierzchni i zastąpić je wyposażeniem matowym, niepozbawionym pięknych zdobień. Kuchnie vintage uwielbiają frezowania na frontach, zarówno subtelne, jak i bardziej wyraziste. Ich uzupełnienie stanowią dekoracyjne uchwyty. Mogą być to okrągłe kredensowe gałki, jak i bardziej klasyczne, cienkie relingi, „muszelki”, a nawet uchwyty porcelanowe, które idealnie komponują się z kuchniami wiejskimi. Ponadto, nie możemy zapomnieć również o popularnych w minionych czasach szklanych witrynach oraz otwartych półeczkach na słoiki z przyprawami lub domowe przetwory.
Podczas wyboru mebli do kuchni staniemy przed dwoma rozwiązaniami. Pierwsze z nich to zakup nowej zabudowy, stylizowanej na wiekową. W tym przypadku miejscem, w którym powinniśmy poszukiwać inspiracji, jest sklep meblowy online. Drugie rozwiązanie to nabycie używanego wyposażenia (niekoniecznie całej zabudowy) oraz jego renowacja. Może być to stary kredens – obowiązkowy w każdej kuchni retro, czy też stół jadalny. Największy wybór mebli kuchennych znajdziemy na targach staroci, w meblowych sklepach z antykami, jak i w Internecie.
Jaki sprzęt AGD wybrać do kuchni retro? Nie mamy dobrej wiadomości dla fanów indukcji – w kuchniach urządzonych w stylu vintage znacznie lepiej, aniżeli płyty indukcyjne zaprezentują się tradycyjne, niezabudowane kuchenki gazowe. Zamiast standardowego zlewu aluminiowego wybierzmy kamienny, natomiast srebrną lodówkę zastąpmy modelem o zaokrąglonych brzegach i z szerokim, poziomym uchwytem.
Materiały i tekstury vintage
Kuchnia urządzona w stylistyce vintage bazuje oczywiście na drewnie – zarówno naturalnym, jak i barwionym. Współczesne stylizowane kuchnie są najczęściej wykonywane z płyt meblowych, jednakże warto pokusić się w nich przynajmniej o jeden, prawdziwy, drewniany akcent. Może być to stół i krzesła, najlepiej z efektem postarzenia! Kuchnię retro przepięknie uzupełnia również dekoracyjna cegiełka i kamień. Pamiętajmy także o porcelanowej zastawie stołowej i kolorowych mozaikach na podłodze lub ścianie! Zwieńczeniem tego stylu będą prawdziwe, jak i zasuszone kwiaty i zioła, haftowane serwetki oraz zasłonki w oknach.