Pomysły na urządzenie małego przedpokoju

Przedpokój to pierwsze pomieszczenie, w którym znajdziemy się po przekroczeniu progu każdego domu. To właśnie dlatego jego urządzenie oraz wystrój nie powinny schodzić na dalszy plan lub zostać odwleczone w czasie. Jak wygodnie, funkcjonalnie, a zarazem stylowo urządzić przedpokój, w sytuacji, gdy jego rozmiary i układ nie pozwalają nam na wiele?

Jak zagospodarować mały przedpokój?

Problem niewielkiego przedpokoju dotyczy przeważnie mieszkań w bloku, w których jest to najczęściej przestrzeń dłuższa i bardzo wąska, lub nieco szersza, jednakże wciąż o ograniczonym metrażu. Jak poradzić sobie z urządzeniem małego pomieszczenia i znaleźć w nim miejsce na najważniejsze wyposażenie?

Wszystko zaczyna się od… kolorów!

Zanim skupimy się na meblach i dodatkach, nie możemy zapomnieć o podstawie, czyli kolorystyce ścian. W małych przedpokojach nasz wybór pozostaje nieco ograniczony, ponieważ z góry powinniśmy odrzucić ciemne, przytłaczające barwy, optycznie pomniejszające przestrzeń. Najbezpieczniejszym wyborem będzie w tym w przypadku biel, jasny szary, ecru, czy też odcienie delikatnego beżu. Ciemniejszą paletę barw możemy wykorzystać natomiast w postaci kontrastowych akcentów – tylko na jednej ścianie (głównie w wąskich przedpokojach, które w ten sposób ulegną optycznemu poszerzeniu) lub na tapecie, np. w pasy.

Wyposażenie do małego przedpokoju

Jak umiejętnie wyposażyć przedpokój, aby nie zabrakło w nim miejsca do swobodnego przejścia, ubrania kurtki i butów? Najczęstszym wyborem, przed jakim stajemy, jest gotowa garderoba lub szafa z drzwiami przesuwanymi. Funkcjonalnych rozwiązań możemy poszukiwać w sklepie meblowym online lub stacjonarnym.

Pierwsze rozwiązanie dobrze sprawdzi się, gdy przedpokój nie jest jednocześnie miejscem, w którym przechowujemy większość ubrań i rzeczy. Jeśli do tego zadania przeznaczyliśmy szafę w sypialni lub salonie, w korytarzu możemy ograniczyć się do absolutnego minimum. Gotowe garderoby składają się najczęściej z wąskiej, jednodrzwiowej szafy oraz panelu z lustrem, haczykami oraz opcjonalną półeczką.

W drugim przypadku, gdy to właśnie przedpokój ma pełnić funkcję schowka-magazynu na różne rodzaje okryć wierzchnich, akcesoriów i dodatków, powinniśmy wygospodarować w nim miejsce na wnękową szafę przesuwaną. Mogą być to modele standardowe lub narożne. Jeśli dysponujemy wysokim przedpokojem, warto rozważyć także górną zabudowę, sięgającą sufitu.

W małych przedpokojach świetnie sprawdzą się również rozwiązania „pomiędzy”. Zamiast gotowej garderoby lub szafy, wybierzmy niezależną szafkę na buty lub komodę na obuwie i inne akcesoria. Możemy uzupełnić ją skrzynią, która stanie się jednocześnie siedziskiem i miejscem do przechowywania. Do tego stojak na płaszcze lub panel wiszący z haczykami.

Światła i lustra

W niewielkim przedpokoju nie możemy zapomnieć również o roli świateł i luster. W wąskich, długich korytarzach jedna lampa sufitowa to najczęściej zdecydowanie za mało. Najlepszym wyborem będzie oświetlenie punktowe – zarówno na suficie, jak i np. umieszczone na górnym panelu szafy. Jeśli jednak zdecydujemy się na pojedynczą lampę, zadbajmy o to, aby była ona przynajmniej 2-punktowa. W ten sposób światło będzie padać w różnych kierunkach.

Kolejnym z elementów wpływających na wizualne odczucia dotyczące wielkości wnętrza, są lustra. Ich umieszczanie w przedpokoju nie jest oczywiście czynnością rzadką i niespotykaną, ponieważ dzięki nim możemy tuż przed wyjściem skontrolować naszą stylizację i wygląd. W małych wnętrzach lustra stają się także elementem, który zwiększa poczucie przestrzeni. Najczęściej lokalizuje się je na drzwiach szafy lub panelu bądź jako niezależny element na ścianie.