Wybór łóżka do sypialni bardzo często bywa podyktowany nie tylko naszymi własnymi, indywidualnymi preferencjami, ale i możliwościami, jakie oferuje nam dane wnętrze. Jakie wymiary łóżek proponują nam dzisiaj producenci? Jak dopasować łóżko do sypialni, aby nie zaburzyć jej harmonii i porządku? Właśnie na tych zagadnieniach skoncentrujemy się poniżej!
Wymiary łóżek do sypialni – wymiary łóżek pojedynczych i dwuosobowych
Nie da się ukryć, że wielkość łóżka to jeden z parametrów, który decyduje o komforcie naszego wypoczynku. Nie jest to być może właściwość najważniejsza, jednak bez wątpienia warta uwagi. Na wymiarach łóżka w sposób szczególny koncentrują się przede wszystkim osoby, które mają tendencję do wiercenia się lub potrzebują większej przestrzeni na efektywny sen. Będzie odgrywać ona znaczenie także u małżeństw, których dzieci lubią spać z rodzicami lub o poranku przenosić się do ich sypialni ze swojego pokoju. Mimo indywidualnych preferencji, niestety czasami jesteśmy zmuszeni iść na pewne kompromisy. Gdy metraż sypialni nie pozwala nam na całkowitą dowolność, zaczynamy szukać rozwiązań zastępczych, które w jak największym stopniu będą jednak odpowiadać naszym oczekiwaniom. Sklep meblowy online to jedno z tych miejsc, w którym znajdziemy ogromny wybór łóżek o przeróżnych wymiarach, rodzajach i funkcjonalnościach.
Przechodząc jednak do sedna, czyli wymiarów łóżek sypialnianych. Możemy podzielić je na dwie kategorie:
- łóżka pojedyncze – są to głównie łóżka dziecięce i młodzieżowe. Czasami wybierają je także osoby mieszkające w pojedynkę w niewielkich kawalerkach i studiach. Łóżka pojedyncze zaczynają się już od wymiarów 70×200 cm – jest to jednak absolutne minimum. Wymiary standardowych łóżek pojedynczych wynoszą najczęściej 80×200 cm lub 90×200 cm. Rzadziej spotykane, jednak możliwe do nabycia to łóżka 100×200 cm zapewniające bardzo komfortowe warunki do wypoczynku dla jednej osoby.
- łóżka podwójne (łóżka małżeńskie) – minimalna szerokość łóżka, z którego na co dzień będą korzystać dwie osoby, powinna wynosić 140 cm (140×200 cm). Na tego rodzaju modele decydują się najczęściej mieszkańcy bloków, w których wszystkie pomieszczenia odznaczają się odpowiednio mniejszą powierzchnią. Jeśli nie mamy w zwyczaju wiercić się i rozpychać, łóżko 140×200 cm będzie w zupełności wystarczające. Zdecydowanie większą popularnością cieszą się natomiast łóżka małżeńskie, których wymiary wynoszą standardowe 160×200 cm i 180×200 cm. Do wyjątkowo obszernych, dużych modeli zaliczamy z kolei łóżka dwuosobowe 200×200 cm oraz 220×200 cm. Będą one idealnym wyborem, gdy mamy do zagospodarowania naprawdę przestronną sypialnię.
Jak wybrać łóżko o idealnych wymiarach?
Wybierając idealne łóżko do sypialni, powinny interesować nas przede wszystkim trzy podstawowe wymiary: szerokość, długość oraz wysokość.
Szerokość łóżka
Minimalna szerokość łóżka pojedynczego, najczęściej będącego łóżkiem dziecięcym i młodzieżowym wynosi 70 cm. Rekomendowana i optymalna szerokość to natomiast 80 – 90 cm. Na węższe łóżka możemy pozwolić sobie u drobnych, mniejszych dzieci i nastolatków. W pozostałych jednak przypadkach łóżko o szerokości 70 cm może nie zagwarantować jego użytkownikowi komfortowych i w pełni swobodnych warunków do wypoczynku. Szerokość łóżek małżeńskich rozpoczyna się z kolei od wspomnianych już 140 cm. Przy czym najczęstszym wyborem pozostają modele o szerokości 160 – 180 cm, w których pomiędzy rodzicami zmieści się także dziecko.
Długość łóżka
Poza szerokością, kluczowym parametrem pozostaje również długość łóżka. Zgodnie z podstawową zasadą, wybierajmy łóżka, których długość jest większa od wzrostu użytkownika o około 20 cm. Na rynku największym zainteresowaniem cieszą się modele o długości 200 cm, stanowiące zdecydowanie najpopularniejszy i najłatwiej dostępny wariant. Będą one w 100% komfortowe dla większości użytkowników, z wyjątkiem osób mających około 190 – 200 cm lub więcej. Bardzo wysokie osoby powinny rozważyć zakup łóżka o długości 220 cm. Jednym z dostępnych modeli są ponadto łóżka o długości 190 cm. W tym jednak przypadku zalecamy zachować ostrożność. Brak dodatkowych 10 cm czasami bywa odczuwalny nawet u osób o średnim wzroście.
Wysokość łóżka
Ostatnim z istotnych wymiarów łóżka jest jego wysokość. Standardowo wynosi ona 40-50 cm. Za najwyższe uznaje się łóżka tapicerowane i kontynentalne. Ich wysokość może osiągać nawet 70 cm, natomiast najniższe modele to łóżka w stylu japońskim. Znajdują się one przeważnie około 30 cm nad podłogą. Wybierając łóżka o wysokości innej niż standardowa, wcześniej postarajmy się przetestować, czy taki wariant na pewno będzie dla nas wygodny w codziennym użytkowaniu.