Jaki materac do łóżka?

W ostatnim artykule skoncentrowaliśmy się na wyborze najlepszego stelaża do łóżka. Równie dużą wagę powinniśmy przywiązać do materaca, na którym będziemy wypoczywać przez około 8 godzin każdej doby. Pamiętajmy, że w ogromnej mierze to właśnie od niego zależy jakość naszego snu, przekładająca się na samopoczucie oraz zdrowie.

Zasady wyboru materaca do łóżka

Wyróżniamy materace miękkie, średnio twarde oraz twarde. O tym, jak będziemy odczuwać testowany materac, zadecyduje m.in. nasza waga. Osoby o mniejszej wadze mogą postrzegać dany materac jako średnio twardy, z kolei, gdy położą się na nim osoby bardziej puszyste, najpewniej ocenią go jako miękki.

Bez względu na wagę, zarówno zbyt miękki, jak i zbyt twardy materac nie jest dobry dla naszego kręgosłupa. W pierwszym przypadku zamiast wygodnie wypoczywać będziemy zapadać się w naszym łóżku, co po czasie doprowadzi do bólów i dolegliwości kręgosłupa. Wariant drugi może natomiast powodować problemy z przepływem krwi w miejscach, które narażone są na największy nacisk.

Nie bez znaczenia pozostaje także to, czy kupujemy materac do pojedynczego łóżka, czy dwuosobowego. Jeśli będzie on wykorzystywany w łóżku małżeńskim przez osoby, pomiędzy którymi występują duże różnice w wadze i wzroście, najlepiej w takim przypadku zainwestować w dwa oddzielne materace. Dzięki temu zapewnimy sobie maksymalnie komfortowy wypoczynek, a także uchronimy się przed oddziaływaniem ruchów wiercącej się osoby na naszą część łóżka.

Test dłoni

Jednym ze sposobów, jakim możemy posiłkować się przy wyborze materaca, jest test dłoni. Aby go wykonać, musimy położyć się na plecach na testowanym materacu oraz wsunąć dłoń pod część lędźwiową. Materac będzie dla nas odpowiedni wtedy, gdy ręka napotka delikatny opór. Gdy wsunie się gładko i bez przeszkód, oznacza to, że materac jest zbyt twardy. Jeśli natomiast wsuwa się z dużym oporem, świadczy to o jego miękkości.

Strefy twardości

Współczesne materace, jakie znajdziemy w sklepie meblowym online, występują jako 3-, 5- oraz 7-strefowe, podpierając odpowiednio: głowę, szyję i barki, lędźwie, biodra, uda, łydki i stopy. Należy jednak pamiętać, że są one zaprojektowane z uwzględnieniem średniego wzrostu oraz przy założeniu, że podczas snu nie zmieniamy co chwilę naszej pozycji. Strefy podparcia będą odgrywać zatem większe znaczenie u osób, które śpią spokojnie, są przeciętnego wzrostu oraz typowej budowy.

W zakresie twardości wyróżnia się także oznaczenia: H2 – materace dla osób do 80 kg oraz H3 – materace dla osób powyżej 80 kg. Również w tym przypadku zastosowanie konkretnego wariantu nie jest jednak regułą.

Materace do łóżka i ich rodzaje

Najpopularniejsze rodzaje materacy to materace piankowe oraz lateksowe. W sklepie meblowym online spotkamy się również z materacami sprężynowymi i kieszeniowymi. Poniżej przedstawiamy ich główne właściwości.

Materace piankowe

To materace wypełnione pianką w dwóch rodzajach: o wysokiej elastyczności lub właściwościach termoelastycznych.

Cechy:

– duża gęstość i plastyczność, a także zdolność do odwzorowania kształtów ciała (materace z pianką termoelastyczną)

– nie falują (mogą być stosowane na łóżkach dwuosobowych)

– zapewniają optymalne podparcie dla kręgosłupa

– trwałe, wytrzymałe

– przyjazne dla alergików (nie tworzą warunków sprzyjających rozwojowi bakterii i roztoczy)

Materace lateksowe

Są wypełnione lateksem oraz mleczkiem kauczukowym, odpowiadającym za większą sprężystość, przy jednoczesnej odporności na odkształcenia.

Cechy:

– właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne (przyjazne dla alergików)

– zapewniają dobrą cyrkulację powietrza i wysoką higienę snu

– nie falują

– trwałe, wytrzymałe (im więcej mleczka kauczukowego, tym też nasz materac odznacza się większą trwałością)

– nieco twardsze od materacy piankowych

Materace sprężynowe bonell

To materace wypełnione sprężynami z metalowego drutu, w kształcie klepsydry. Obecnie tracą one jednak na swojej popularności, ustępując miejsca materacom sprężynowym kieszeniowym.

Materace sprężynowe kieszeniowe

Materace kieszeniowe składają się z mniejszych sprężynek, spośród których każda jest umieszczona w małej, materiałowej kieszonce. Nie są one zatem łączone drutem, a cienkim woreczkiem z tkaniny.

Cechy:

– wysoka elastyczność

– doskonałe dopasowanie do kształtu ciała

– dużo punktów podparcia dla kręgosłupa (im więcej sprężyn, tym więcej takich punktów)

– cicha praca (każda sprężyna umieszczona w kieszonce pracuje osobno).