Meble drewniane czy z płyty?

Różnice dotyczące wyposażenia odnoszą się nie tylko do jego stylistyki, czy wybarwienia, ale przede wszystkim materiału, jaki został wykorzystany do jego produkcji. Najpopularniejsze rodzaje surowców, z których wykonuje się współcześnie meble to lite drewno, płyta wiórowa oraz płyta MDF. Czym się wyróżniają, jakie są ich wady i zalety? Meble drewniane, czy z płyty meblowej? Osoby, które właśnie są na etapie wykańczania swojego domu lub mieszkania, już za chwilę rozwieją wszelkie wątpliwości!

Meble z płyty – płyta wiórowa czy MDF?

Na pierwszy ogień bierzemy cieszące się ogromną popularnością meble z płyty, czyli meble z materiałów drewnopochodnych. Co sprawia, że są one wybierane aż tak chętnie i często? Przede wszystkim bardzo atrakcyjna, niska cena w porównaniu z wyposażeniem wykonanym z naturalnego drewna. Po drugie, powszechność i dostępność. Meble z płyty są dostępne w każdym większym i mniejszym salonie meblowym. Oferują je popularne „sieciówki”, mniejsi producenci, czy sklep meblowy online. Po trzecie, różnorodność. Zaletą materiałów drewnopochodnych jest ich stosunkowo duża elastyczność i wysoka podatność na obróbkę. Meble z płyty występują dlatego w niezliczonej ilości kolorów, struktur i zdobień. Na rynku spotkamy wiele produktów, które do złudzenia będą przypominać nawet meble z litego drewna! Dzięki temu każdy może znaleźć wyposażenie, które doskonale wpasuje się w charakter i styl jego wnętrz.

Nowoczesna zabudowa kuchenna z materiału drewnopochodnego.

Mówiąc jednak o meblach z płyty, mamy tak naprawdę na myśli dwa rodzaje wyposażenia – meble z płyty wiórowej i meble z płyty MDF. Czym różnią się one od siebie?

Przede wszystkim ceną i przekładającą się na nią trwałością. Płyta wiórowa to materiał, za który zapłacimy najmniej. Meble z płyty MDF są natomiast droższe, z tym że wyższa cena idzie w tym przypadku w parze z ich większą wytrzymałością, trwałością i odpornością na uszkodzenia. Obecnie zdarza się, że wysokiej jakości meble z płyty MDF mogą dorównywać ceną najprostszym, klasycznym bryłom z drzewa sosnowego!

Panele i meble o strukturze drewna w mieszkaniu.

Meble drewniane

Jeżeli zastanawiamy się nad meblami drewnianymi, musimy przygotować się na większy wydatek. Jest to bowiem propozycja najdroższa. Oczywiście cena za meble drewniane będzie uwarunkowana w dużej mierze tym, jaki gatunek drewna wykorzystano do ich produkcji. Więcej zapłacimy za egzotyczne odmiany niż gatunki rodzime, takie jak powszechna sosna, czy dorównujący jej popularnością świerk.

Drewniany stolik kawowy w salonie.

Co przemawia na korzyść mebli drewnianych? Jest to oczywiście ich trwałość, solidność i długowieczność. Meble z drewna wysokiej jakości to meble dla pokoleń. Dobrze znoszą narażenie na ciepło i wilgoć. Są także odporne na zginanie, dlatego mogą być  bezpiecznie obciążane, np. dużą ilością książek. Upływający czas jest w tym przypadku ich sprzymierzeńcem – wydobywa ich piękno, nadaje szlachetności. Drewniane meble są polecane przede wszystkim osobom, które lubią czuć bliskość, zapach i świeżość natury. Warto wspomnieć także o ich unikatowości i wyjątkowości. Meble z litego drewna, nawet pochodzące z jednej, tej samej kolekcji, mogą różnić się między sobą usłojeniem, wyglądem, co wynika z niepowtarzalności każdego pojedynczego drzewa! W przypadku wyposażenia wykonanego z płyt jesteśmy z kolei w stanie uzyskać powtarzalność rysunku. Dla niektórych taka właściwość będzie zaletą, dla innych wadą.

Drewniane łóżko w skandynawskiej sypialni.

Na korzyść mebli drewnianych przemawia ponadto możliwość ich łatwej, samodzielnej renowacji w przypadku powstania np. drobnych zarysowań. Gdy uszkodzeniu ulegnie natomiast płyta meblowa, jej naprawa najczęściej nie jest możliwa.

Wybierając meble z drewna, warto być świadomym nie tylko ich wyższej ceny, ale i większej wagi. Czasami bywa to problemem, zwłaszcza dla osób mieszkających na wyższych piętrach bez windy. Drewniane wyposażenie z reguły sprzedawane jest ponadto w całości, a nie w częściach przeznaczonych do samodzielnego montażu. Przekłada się to z kolei na większe koszty transportu i konieczność skorzystania z dodatkowej pomocy podczas wnoszenia paczek.