Sypialnia to najbardziej intymne i prywatne pomieszczenie w każdym domu. Jest naszą oazą, w której wypoczywamy fizycznie, jak i psychicznie oraz regenerujemy siły po męczącym dniu. Podczas jej projektowania i urządzania skupiamy się nie tylko na stworzeniu przytulnej atmosfery, ale także odpowiednim rozmieszczeniu mającego znaleźć się tam wyposażenia. Jak ustawić meble w sypialni, aby zachować jej funkcjonalność oraz umożliwić swobodny dostęp do każdej strefy?
Jak i gdzie ulokować łóżko?
Urządzanie każdej sypialni rozpoczynajmy zawsze od łóżka. Dlaczego? Ponieważ jest to tak naprawdę jedyny obowiązkowy mebel w tym pomieszczeniu. Jeśli nie znajdziemy miejsca na pozostałe, możemy po prostu z nich zrezygnować. Bardzo częstym błędem popełnianym podczas wyboru łóżka, jest niedopasowanie jego wymiarów to metrażu pomieszczenia. Oczywiście problem ten dotyczy najczęściej średnich i małych wnętrz, w których nie zawsze możemy pozwolić sobie na pełną dowolność.
Oto kilka elementów, o których powinniśmy pamiętać, ustawiając łóżko w sypialni:
- Jeśli urządzamy sypialnię dla dwojga, łóżko powinno zostać umiejscowione na środku, pod jedną ze ścian. Podstawowa zasada zakłada, aby każda z osób korzystających z łóżka miała do niego swobodny dostęp. Jest to ważne nie tylko w aspekcie bezpiecznego i wygodnego kładzenia się spać i wstawania, ale również ścielenia, czy zmiany pościeli. Minimalna przestrzeń pomiędzy ścianą a meblem to 50 cm, natomiast zalecana wynosi 80 cm.
- Łóżko pojedyncze może zostać ustawione bezpośrednio przy ścianie, w taki sposób, że dostęp do niego będzie możliwy tylko z jednej strony.
- Łóżka nie powinno ustawiać się zagłówkiem tuż przy kaloryferze lub pod oknem. Ciepło grzejnika, jak i chłód przedostający się przez okno mogą doprowadzić do przebudzania się w nocy na skutek zbyt wysokiej lub za niskiej temperatury. Najlepsze miejsce na ulokowanie łóżka to przestrzeń pod ścianą prostopadłą do tej, na której znajduje się kaloryfer i okno.
Szafki nocne – uzupełnienie przestrzeni wypoczynkowej
W przestronnych sypialniach możemy pozwolić sobie na dwie szafki nocne, umieszczone w równej odległości po obu stronach łóżka. Jeśli jednak nie dysponujemy wystarczającą powierzchnią, zastąpmy je ściennym półkami z możliwością złożenia lub w klasycznym wariancie. Inną możliwością jest zagospodarowanie przestrzeni nad łóżkiem. W jaki sposób? Wykorzystajmy do tego zabudowę z mebli (świetne rozwiązanie w bardzo małych sypialniach) lub stworzoną na etapie budowlanym wnękę w ścianie, która posłuży jako półka. Dla lepszego efektu możemy podświetlić ją lampkami LED. Różne warianty szafek nocnych oferuje nam sklep meblowy online, w którym znajdziemy także przykładowe aranżacje z wykorzystaniem wybranych modeli.
Szafa w sypialni – jaką wybrać i gdzie postawić?
Jednym z głównych mebli w sypialni jest także szafa. Tutaj nasz wybór ogranicza się najczęściej do standardowego modelu wolnostojącego lub szafy z drzwiami przesuwanymi. Druga z możliwości lepiej sprawdzi się w niedużych wnętrzach, ponieważ podczas tworzenia projektu nie musimy uwzględniać przestrzeni potrzebnej na pełne, swobodne otworzenie drzwi. Idealnym miejscem na ulokowanie szafy jest ściana naprzeciwko łóżka lub z jego boku. Jeśli zdecydowaliśmy się na duży, obszerny model, pamiętajmy, aby jego ustawienie nie ograniczyło dostępu do światła słonecznego.
Co w przypadku, gdy w naszej sypialni nie ma miejsca na standardową szafę? W małych mieszkaniach główną szafę często umieszcza się w przedpokoju lub salonie. Nawet przy niedużym metrażu sypialni, możemy jednak wzbogacić tę przestrzeń o zgrabną komodę. Poza miejscem do przechowywania, znakomicie sprawdzi się ona także jako toaletka. Wystarczy, że zamontujemy nad nią lustro, a na górnym blacie ustawimy kosmetyki i środki pielęgnacyjne.