Miejsce wypoczynku dla seniora – idealne meble wypoczynkowe

Meble dla seniora powinny być nie tylko funkcjonalne, ale także wygodne oraz bezpieczne. Zwłaszcza jeśli mowa o miejscach wypoczynkowych – sofie, fotelu, czy łóżku. Jak wybrać idealne meble wypoczynkowe dla osoby starszej? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy!

Dlaczego wybór mebli wypoczynkowych dla seniora ma znaczenie?

Wiele osób starszych spędza sporą część dnia w swoim domu. Przed telewizorem, czytając gazety, rozwiązując krzyżówki, czy dziergając na drutach. Do wszystkich tych czynności wykorzystują oni właśnie… meble wypoczynkowe. Wielu seniorów boryka się również z licznymi dolegliwościami oraz problemami ze sprawnym poruszaniem się. Możemy zatem wyobrazić sobie sytuację, w której osoba starsza ma trudności ze wstaniem ze zbyt niskiego, zapadającego się fotela. Może również każdego ranka budzić się jeszcze bardziej obolała lub zmęczona, ponieważ materac, na jakim śpi, jest zbyt miękki albo zbyt twardy. To oczywiście tylko niektóre przykłady, gdyż źle dopasowane do potrzeb seniorów meble wypoczynkowe będą dawać się we znaki także w innych sytuacjach, np. podczas drzemki przed TV. Pamiętajmy, że wymagania osób starszych są w tym przypadku nieco odmienne niż ludzi młodych, w wieku średnim, jak i w pełni zdrowych. Jedno jest jednak pewne – dobrze dobrane meble wypoczynkowe są w stanie podnieść jakość życia oraz sprawić, że codzienne przyjemności faktycznie takimi pozostaną.

Meble wypoczynkowe dla seniora – czym kierować się przy wyborze?

W domu każdego seniora znajdziemy trzy podstawowe rodzaje mebli służących wypoczynkowi. Jest to fotel, główny mebel wypoczynkowy w postaci kanapy, wersalki, sofy lub narożnika, a także łóżko.

Fotel

Fotel to jeden z bardziej przydatnych mebli w mieszkaniu osoby starszej. Zdecydowanie warto rozważyć zatem jego zakup. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny model, zwróćmy uwagę na to, czy ma on poniższe udogodnienia, które nie pozostają bez znaczenia dla seniorów:

  • Szerokie podłokietniki pozwalające na wygodne oparcie dłoni oraz ułatwiające podnoszenie się.
  • Wysokie, dobrze wyprofilowane oparcie, na którym można wygodnie oprzeć całe plecy, szyję i głowę.
  • Odpowiednią wysokość, umożliwiającą sprawne wstawanie.
  • Niezapadające się siedzisko.
  • Uszy, które przytrzymają opadającą podczas drzemki głowę (tego rodzaju funkcjonalność oferują fotele typu uszak).

Jeśli senior jest na tyle sprawny, że możliwe jest zabranie go do sklepu, najlepiej, aby przed zakupem przetestował różne rodzaje foteli i wybrał dla siebie najlepszy spośród nich. Do fotela warto rozważyć także dołączenie podnóżka lub pufa. Gdzie znajdziemy największy wybór modeli? Odwiedźmy oczywiście sklep stacjonarny, jednak bogaty asortyment oferuje również sklep meblowy online.

Kanapa, narożnik, wersalka, a może sofa?

Wybór pomiędzy kanapą, narożnikiem, wersalką, a sofą to sprawa indywidualna. Uzależniona zarówno od preferencji osoby starszej, jej potrzeb, jak i wielkości pokoju. Bardzo ważnymi kwestiami, podobnie jak  w przypadku fotela, pozostają jednak wysokość mebla, głębokość siedziska oraz jego wypełnienie. Muszą one zapewniać seniorowi wygodne warunki do wypoczynku, a zarazem umożliwić mu sprawne wstawanie, bez zapadania się. Tutaj również warto wybierać modele z podłokietnikami. Niektóre meble tapicerowane oferują ponadto regulowane zagłówki oraz dodatkowe wałki lędźwiowe, co znacząco podnosi komfort wypoczynku.

Materac do łóżka

Nocna regeneracja wpływa na samopoczucie oraz sposób funkcjonowania seniora w ciągu dnia. Materac odgrywa w tym przypadku kluczową rolę. Zbyt miękki model sprawi jednak, że wypoczywająca na nim osoba zacznie się zapadać. Zbyt twardy doprowadzi do ucisków, co z kolei może powodować problemy z przepływem krwi. Optymalny materac zawsze dobierany jest po indywidualnych testach. Jeśli leżąc na plecach, jesteśmy w stanie wsunąć dłoń pod część lędźwiową z delikatnym oporem, taki materac możemy uznać za odpowiedni. Oczywiście nie jest to regułą, a jednym z rodzajów testu.

Materac powinien redukować ucisk na kluczowe partie ciała – szyję, kark, ramiona i biodra. Musi także utrzymywać kręgosłup w linii prostej. Jeśli osoba starsza jest osobą leżącą, powinna posiadać materac o właściwościach zapobiegających powstawaniu odleżyn. Dla osób mających trudności ze sprawnym poruszaniem się dobrym wyborem będą modele kieszeniowe. Jeśli seniorowi doskwierają z kolei problemy z krążeniem, jego materac powinien posiadać lateks lub piankę termoelastyczną.