Metamorfoza sypialni niedużym kosztem

Każdy z nas potrzebuje zmian. Zarówno tych, dotykających sfery życiowej, jak i… wnętrzarskiej. Jeśli marzy się nam odświeżenie wystroju sypialni, jednak na tę chwilę nie mamy wystarczających środków na gruntowny remont, możemy zrobić to bardzo małym kosztem! Jak? Możliwości jest wiele i dzisiaj zaprezentujemy niektóre spośród nich!

Metamorfoza ścian

Wygląd ścian w znaczącym stopniu wpływa na charakter każdego wnętrza. Możemy zacząć po prostu od zmiany koloru lub przemalowania jednej ściany na inny, kontrastowy odcień. Świetnym pomysłem będzie również fototapeta, np. za łóżkiem lub na ścianie naprzeciwko powierzchni do spania. Sielski lub tropikalny krajobraz, panorama wielkiego miasta, a może ulubione miejsce na świecie? Mamy w czym wybierać!

Jeśli nie jesteśmy przekonani do fototapety, możemy oczywiście zastąpić ją obrazami lub plakatami. Mniejszymi, większymi, pojedynczymi, jak i zebranymi w liczniejszą grupę. To idealny akcent, który w kilka chwil pomoże nam przełamać monotonny, surowy wygląd ścian oraz zniwelować wrażenie pustki.

Jako dekorację warto wykorzystać w tym miejscu także nowe lustro, zegar lub makramę, zwłaszcza gdy nasza sypialnia została utrzymana w stylu boho.

Metamorfoza łóżka

Łóżko, będące w większości przypadków głównym, centralnym elementem wystroju sypialni to idealny sposób na szybką metamorfozę tego wnętrza. Wystarczy nowa pościel, pled, narzuta, czy dekoracyjne poduszki w ciekawych wzorach, aby tchnąć do sypialni powiew świeżości. Gdy zdecydujemy się na konkretny motyw, np. tropikalny, możemy przemycić go do środka nie tylko na tekstyliach, ale również na plakatach, czy w postaci dodatków. Jeśli skoncentrowaliśmy się na łóżku, rozważmy także zmianę wystroju wokoło – np. powieszenie nad zagłówkiem zestawu obrazów, oprawionych w ramkę pamiątkowych zdjęć lub dodatkowej półeczki, na której postawimy inne przedmioty.

Metamorfoza okna

Czasami, przede wszystkim w niewielkich sypialniach, zagospodarowaniu podlega także okno. Nierzadko służy ono jako dodatkowa półka na książki, kosmetyki, czy innego rodzaju dekoracje. Jeśli to właśnie okno jest jednym z bardziej rzucających się w oczy akcentów w naszej sypialni, warto rozważyć zmianę jego aranżacji. Inne zasłony, dodatkowy element, czy zwisające z karnisza ozdobne lampki to świetny sposób na subtelną, jednak zauważalną metamorfozę tego wnętrza.

Metamorfoza komody

Poza łóżkiem i oknem, charakterystycznym elementem wystroju sypialni jest również komoda. Czasami służy ona jako toaletka, czasami po prostu jako miejsce, w którym eksponujemy zdjęcia, roślinność, czy innego rodzaju ozdoby. Jeśli nie brak nam zmysłu dekoracyjnego, powinniśmy poświęcić dłuższą chwilę wystrojowi tego mebla. Możemy np. stworzyć dla niej tło w postaci plakatu, obrazu lub lustra. Postawić na jej blacie nową, designerską lampę, efektowny kwiatek w donicy, ciekawe figurki i posążki lub eleganckie szkatułki na biżuterię.

Pozostałe sposoby na odświeżenie wystroju sypialni

Zmiany w wystroju sypialni zapewnią nam także nowe przedmioty i meble. Wiele propozycji oferuje sklep meblowy online. My proponujemy m.in. duży i miękki dywan, nowe stoliczki nocne o oryginalnej formie (np. wiklinowe, w formie puf, koszy), czy nowoczesne i nietuzinkowe oświetlenie. Pamiętajmy, że dla osiągnięcia jeszcze lepszych i bardziej zauważalnych efektów, możemy łączyć ze sobą różne pomysły. Zmienić przykładowo zarówno kolor ścian, jak i wystrój komody.