Najpopularniejsze systemy rozkładania mebli wypoczynkowych

O funkcjonalności oraz wygodzie naszego mebla tapicerowanego w dużej mierze zadecyduje zastosowany w nim system rozkładania. Jeśli więc planujemy zakup narożnika, sofy bądź kanapy, warto zwrócić uwagę na tę właściwość oraz wybrać wariant, który najbardziej odpowiada naszym potrzebom. Mowa tu w szczególności o tym, z jaką częstotliwością będziemy go użytkować oraz kto będzie z niego korzystać. Czym wyróżniają się poszczególne systemy rozkładania oraz komu i w jakich przypadkach są polecane?

System delfin

Zaczynamy od najpopularniejszego systemu rozkładania stosowanego w narożnikach pokojowych. Tytułowy delfin to mechanizm prosty i wygodny w użyciu. Aby uzyskać powierzchnię do spania, musimy wysunąć szufladę znajdującą się w dolnym segmencie mebla, a następnie wyciągnąć z niej za pomocą specjalnego uchwytu schowany tam materac piankowy. Po rozłożeniu zrówna się on z siedziskiem. To idealny system do spania codziennego i okazjonalnego. Minusem może okazać się jedynie brak pojemnika na pościel bezpośrednio pod siedziskiem. Najczęściej umieszcza się go w drugiej części narożnika, pod szezlongiem.

System DL

System DL wykorzystuje się zarówno w narożnikach, jak i kanapach. W celu uzyskania powierzchni do spania musimy wysunąć siedzisko, a następnie położyć oparcie. Tak otrzymana przestrzeń jest wygodna, stabilna oraz równomierna. Za plus tego rozwiązania należy uznać także tworzący się pod spodem duży schowek na pościel. Narożników oraz kanap z funkcją spania typu „DL” najlepiej szukać w sklepie meblowym online.

System klik-klak

Klik-klak to system, który zna doskonale większość z nas, a swoje zastosowanie znajduje on przede wszystkim w klasycznych wersalkach. Takie meble rozkładają się poprzez podniesienie siedziska do góry oraz dociągnięcie go w stronę oparcia, do momentu usłyszenia charakterystycznego dźwięku. To najprostszy i najszybszy sposób rozkładania mebli wypoczynkowych, z którym poradzą sobie nawet większe dzieci. Wersalki klik-klak posiadają również duże pojemniki na pościel, ukryte pod siedziskiem.

System typu wózek (półbelgijski)

Nazwa tego systemu odnosi się do wyciąganego spod siedziska wózka. Chcąc uzyskać miejsce do spania, musimy na tak wysuniętej powierzchni rozłożyć leżący na niej materac. Do największych zalet tego systemu zalicza się sporą przestrzeń do wypoczynku w porze nocnej, przy jednoczesnym zachowaniu zgrabnych wymiarów mebla w standardowym ułożeniu. Mechanizm ten stosuje się w narożnikach oraz kanapach i sofach.

System belgijski (sedak)

System belgijski to charakterystyczny mechanizm rozkładania. Wyposażone w niego meble tapicerowane rozkładają się podobnie jak łóżka polowe. Ze schowka pod siedziskiem wyciągamy materac piankowy ze stelażem. Po rozłożeniu nasza powierzchnia do spania będzie opierać się na stalowej lub aluminiowej konstrukcji, podtrzymywanej na rozkładanych nóżkach oraz przykrytej materacem. Kanapy z systemem belgijskim są przeznaczone przede wszystkim do spania okazjonalnego, ponieważ konstrukcja ta w porównaniu z pozostałymi odznacza się mniejszą stabilnością, trwałością i wygodą.

System puma

„Puma” to mechanizm często wykorzystywany w narożnikach. Jego rozkładanie nie należy do czynności skomplikowanych i czasochłonnych, dlatego też doskonale nadaje się do regularnego spania i częstego użytkowania.

Jeśli posiadamy narożnik z właśnie tego typu systemem, musimy w pierwszej kolejności zdjąć poduchy oparciowe (jeśli takie są) oraz unieść siedzisko do góry, a następnie opuścić w przód. W tym czasie z siedziska automatycznie wysunie się druga powierzchnia do spania. Co wyróżnia taki mechanizm? Jest on z pewnością bardzo praktyczny, a także bezpieczny dla podłóg ponieważ nie grozi ryzykiem ich zarysowania, czy uszkodzenia. Narożniki pokojowe typu „puma” znajdziemy w sklepie meblowym online.