3 triki wnętrzarskie zmieniające proporcje, które musisz znać!

Aranżacja niektórych wnętrz może przysporzyć pewnych trudności. Mowa tu w szczególności o pokojach wąskich, niskich oraz małych. Na szczęście dzisiaj jesteśmy w stanie szybko poradzić sobie z takimi problemami! Jak? Za pomocą prostych trików, które powinna znać każda osoba planująca w najbliższym czasie remont lub zakup nowego mieszkania!

Jak nieinwazyjnie powiększyć wnętrze?

Małe wnętrza to powszechny problem, dlatego z pewnością warto być na niego przygotowanym. Niewielkie pomieszczenia lubią przede wszystkim jasne kolory ścian i mebli, które mają zdolność do wizualnego powiększania przestrzeni. Nie obawiaj się jednak, że oznacza to konieczność urządzenia pokoju od podłogi aż po sufit wyłącznie w bieli. Świetnie sprawdzi się tu również jasny odcień szarości, beż oraz piękne pastele. Zawsze możesz pozwolić sobie ponadto na ciemniejsze akcenty, na przykład w formie dodatków, takich jak tekstylia.

Nowoczesne, niewielkie mieszkanie w jasnych kolorach.

W optycznym powiększeniu małych wnętrz pomogą nam także przeszklone powierzchnie – lustra lub nowoczesne meble wykończone w połysku. Znajdziesz je wszystkie w sklepie meblowym online.

A gdy o meblach mowa… Jeśli masz do zaaranżowania niedużą przestrzeń, unikaj ciężkich, masywnych i rozłożystych brył wybarwionych w czerni, graficie, czy ciemnych odcieniach drewna. Zdecydowanie lepszy efekt stworzą lekkie, proste i nowoczesne meble w jasnej kolorystyce, pozbawione wielu dekorów.

Jak poradzić sobie z wąskim pokojem?

W wąskich wnętrzach naszymi sprzymierzeńcami będą poziome pasy. Możemy uzyskać je za pomocą farby, jak i w formie gotowej tapety o tym wzorze, a także paneli ściennych lub innego rodzaju płyt dekoracyjnych. Jeśli pokój jest długi i wąski, poziome pasy najlepiej umieścić na krótszych ścianach.

Innym sposobem na poszerzenie wąskiego wnętrza jest zastosowanie kontrastowych barw w odpowiednich miejscach – ciemnych na krótszych ścianach, a jaśniejszych na dłuższych.

Wąska i wysoka sypialnia z dużym oknem balkonowym.

W wąskich pokojach na dłuższych ścianach sprawdzą się ponadto duże lustra odbijające przestrzeń. Poszerzenie wąskiego pomieszczenia będzie możliwe również dzięki odpowiednim meblom i ich ustawieniu. Zalecamy, aby zrezygnować z długich meblościanek, komód, czy innego rodzaju ciągów szafek, zastępując je zgrabniejszymi, krótszymi bryłami ustawionymi pojedynczo. Najlepiej, aby część z nich znalazła się również przy krótszych ścianach!

Jakie rozwiązania sprawdzą się w niskim pomieszczeniu?

W wąskich pomieszczeniach naszymi sprzymierzeńcami były poziome pasy, z kolei w niskich są nimi pasy pionowe. Nadające lekkości i wizualnie wydłużające przestrzeń.

Na tym jednak nie kończą się Twoje możliwości w zakresie optycznego podwyższenia niskiego pokoju. Kluczową rolę odegra tu przede wszystkim sufit. Jeśli borykasz się z problemem niskiego wnętrza, po pierwsze zadbaj o wyraźne oddzielenie sufitu od ścian. Najlepiej pomalować go dlatego w jasnym kolorze, zawsze jaśniejszym o kilka odcieni od ścian. Po drugie, świetnym trikiem jest tutaj również przedłużenie koloru sufitu na górną część ścian, około 15 cm.

Niski gabinet z białym sufitem przedłużonym na ściany.

W podwyższeniu niskiego pokoju pomagają ponadto wysokie przeszklenia oraz… podłoga. Efektowne mozaiki, eleganckie panele, kolorowe dywany – niech to właśnie one odwrócą wzrok od nisko osadzonego sufitu!