Meble w macie czy połysku – jakie wybrać do swojego domu?

Trudności i wyzwań przy wyborze nowych mebli może pojawić się wiele. Musimy przede wszystkim rozplanować ich ustawienie i dopasować je do dostępnej przestrzeni. Zdecydować o stylistyce, w jakiej zostaną wykonane oraz preferowanych kolorach. Pozostaje również rodzaj frontów – gładkie, a może frezowane? Połysk czy mat? I to na ostatnich z nich skupimy dzisiaj naszą uwagę!

Najczęstsze pytania w zakresie wyboru rodzajów frontów pojawiają się przy wykańczaniu kuchni. Tak naprawdę wątpliwości te mogą towarzyszyć nam jednak podczas remontu każdego innego pokoju. Które rozwiązanie będzie dla nas lepsze? Jakie są wady i zalety matu oraz połysku?

Meble z matowymi frontami

Meble o matowym wykończeniu wyróżniają się bardzo uniwersalnym charakterem i szerokim zakresem zastosowania. Będą pasować do każdej aranżacji i dowolnego pomieszczenia. Możemy wybrać je do wnętrz nowoczesnych, klasycznych, skandynawskich, boho, retro, glamour oraz wielu innych. Matowa powierzchnia szczególnie pięknie prezentuje się na meblach pokrytych drewnopodobną okleiną. W ten sposób doskonale podkreśla wyrazistą strukturę drewna, jego usłojenie i sęki. Oczywiście stosuje się ją również na gładkich powierzchniach w bielach, szarościach, brązach, czerniach oraz kolorach.

Zalety matowych mebli

  • Uniwersalny charakter, wiele możliwości aranżacyjnych
  • Klasyczny, ponadczasowy wygląd
  • Wprowadzają do wnętrz harmonię, spokój, porządek i ciepło
  • Przyjazne, naturalne
  • Z reguły mniej uwidaczniają kurz i zarysowania oraz są bardziej odporne na uszkodzenia

Na fronty wykończone w macie powinny zdecydować się wszystkie osoby, którym zależy na spokojnej, wypełnionej harmonią i ciepłem aranżacji. Możemy zastosować je w kuchniach, sypialniach, salonach, jadalniach, czy dziecięcych pokojach. Matowe powierzchnie nie stwarzają przed nami żadnych ograniczeń. Występują w wielu wariantach, dlatego dzięki nim urządzimy naszą przestrzeń dokładnie tak, jak sobie wymarzymy. Szukając propozycji do swojego domu, warto odwiedzić sklep meblowy online, gdzie wybór ten pozostaje bardzo zróżnicowany.

Meble z frontami w połysku

Fronty wykończone w połysku, zwłaszcza tym wysokim, tworzą we wnętrzach zupełnie odmienny efekt niż meble matowe. Odbijające się w nich refleksy potrafią w zależności od pory oraz oświetlenia wprowadzić do pokoju różny klimat. Nie są one jednak tak uniwersalne i proste w aranżacji, jak wyposażenie matowe. Meble w połysku pasują w szczególności do nowoczesnych przestrzeni. Świetnie wyglądają w towarzystwie betonu, stali, przeszkleń, czy efektownego oświetlenia.

Z reguły nie stosuje się ich natomiast np. we wnętrzach angielskich, klasycznych, czy prowansalskich. Bardzo dobrze prezentują się jednak w duecie z m.in. drewnianymi podłogami, pokrytymi wzorami tekstyliami oraz miękkimi, puszystymi tkaninami.

Zalety mebli w połysku

  • Elegancki, luksusowy i stylowy wygląd
  • Mają zdolność do optycznego powiększenia wnętrz oraz ich rozświetlania (przede wszystkim meble białe)
  • Nadają aranżacji lekkości
  • Podkreślają i determinują charakter mebli

Decydując się na meble w połysku, powinniśmy mieć jednak na względzie, że w większym stopniu uwidaczniają one kurz i zarysowania. Na frontach w połysku bardziej widać również odciski palców. Zwłaszcza wtedy, gdy zdecydowaliśmy się na nowoczesne, minimalistyczne systemy bezuchwytowego otwierania drzwiczek i szuflad. Może mieć to także znaczenie np. wtedy, gdy mamy w domu małe dzieci lub psotliwe zwierzęta. Jeśli jednak wiemy, że wygospodarujemy czas na regularne porządki, a przy tym marzymy o nietuzinkowej, nowoczesnej aranżacji, połysk na frontach będzie w takim przypadku strzałem w dziesiątkę! Możemy zdecydować się na takie rozwiązanie nie tylko w kuchni, ale i w salonie, jadalni, czy urządzonej we współczesnym stylu sypialni.