Biurko, czyli główne i podstawowe stanowisko pracy, znajduje się w praktycznie każdym domu. Zaczynamy korzystać z niego już w wieku wczesnoszkolnym i od tego czasu towarzyszy nam przez większość życia! Aby jednak nasza praca przy biurku przebiegała w sposób efektywny i komfortowy, musimy wybrać nie tylko mebel odpowiadający naszym potrzebom, ale i miejsce, w jakim się on znajdzie. Rekomendowane ustawienie to biurko pod oknem. Dlaczego warto zdecydować się na taki wariant i kiedy biurko pod oknem będzie dobrym pomysłem?
Dlaczego biurka pod oknem?
Czemu stawiać biurko pod oknem, a nie na przykład w rogu pomieszczenia lub przy drzwiach? Czynnikiem przesądzającym na korzyść biurka ustawionego pod oknem jest naturalne nasłonecznienie. Najzdrowsze dla naszych oczu, a przy tym dobrze wpływające na ogólne samopoczucie. Praca w zaciemnionym kącie pomieszczenia z widokiem na ściany z każdej ze stron może działać na nas przytłaczająco. Powodować spadek energii, sił i koncentracji. Gdy jednak nasze stanowisko pracy znajdzie się w pobliżu okna z widokiem, nasze chęci do działania powrócą! Planując więc przestrzeń roboczą, starajmy się usytuować biurko w taki sposób, abyśmy mogli czerpać motywację z wpadających do środka promieni słonecznych i krajobrazu znajdującego się za szybą. Jeżeli wciąż nie wiemy, jakie biurko wybrać, sklep meblowy online ma dla nas dużo zróżnicowanych propozycji.
Jak ustawić biurka pod oknem?
Biurko pod oknem możemy ustawić na kilka sposobów. Wybór konkretnego spośród nich powinien zostać dopasowany do tego, jaką pracę wykonujemy i w jakim wymiarze czasu, a także uwzględniać nasze indywidualne predyspozycje. Na przykład to, czy mamy problemy ze wzrokiem, szybko się męczymy, rozpraszamy.
Pierwsze z rekomendowanych ustawień biurka pod oknem to biurko ustawione przodem do okna. Takie miejsce pracy pozostanie z pewnością bardzo dobrze oświetlone przez większość dnia. Może jednak grozić ryzykiem nadmiernego rozpraszania się. Z drugiej jednak strony w każdej pracy powinniśmy pamiętać o krótkich, 5-minutowych przerwach i oderwaniu wzroku od ekranu monitora. Będzie to dobre nie tylko dla naszej głowy, ale i samych oczu! Przy ustawieniu biurka przodem do okna, zwłaszcza wychodzącego na stronę południową lub zachodnią, koniecznie zadbajmy o rolety. Dzięki temu przy dużym nasłonecznieniu nie będziemy czuć się zmęczeni i rozproszeni. W miejscach pracy świetnie sprawdzają się rolety dzień noc, pozwalające na szerszy zakres regulacji ilości i kąta padania promieni przedostających się do wnętrza.
Biurko pod oknem to również biurko ustawione bokiem do okna, najlepiej w odległości wynoszącej około 1 m od okna. Takie ustawienie będzie odpowiednie dla wszystkich osób, które spędzają przed ekranem monitora wiele godzin każdego dnia. Biurko stojące bokiem do okna nie pozbawi nas dostępu naturalnego światła, jednocześnie nie grożąc ryzykiem rozpraszania się, czy oślepiania przez promienie słońca. To bardzo komfortowy układ dla osób, które pracują długo.
Czy dobrym pomysłem będzie biurko umieszczone tyłem do okna? Nie jest to wariant zalecany, ponieważ światło wpadające do pomieszczenia najczęściej zaciemnia ekran, co utrudnia lub całkowicie uniemożliwia pracę. Wyjątek może stanowić sytuacja, w której przeważnie siadamy do komputera wieczorami lub nocą.
Dla kogo biurko pod oknem?
Biurko pod oknem to układ, który sprawdzi się u każdego! Mogą zdecydować się na niego osoby pracujące w pozycji siedzącej jedynie sporadycznie, częściej, jak i przez długie godziny. Nie tylko dorośli, ale i dzieci. Wgląd na otoczenie, tym bardziej, gdy będzie to na przykład piękny ogród, pozwoli nam odświeżyć głowę. Odprężyć się i nabrać nowej energii. Oczywiście najważniejsze pozostaje tu dobre dopasowanie ustawienia biurka pod oknem do konkretnej osoby. W przypadku małych, mających trudności z koncentracją dzieci, lepszym wyborem będzie biurko stojące bokiem do okna. Gdy natomiast nic nie jest w stanie oderwać nas od pracy, jeśli już wpadniemy w jej wir, możemy umieścić biurko naprzeciwko okna.