Jaki stelaż do łóżka?

Komfortowy sen to nie tylko wygodny i wysokogatunkowy materac, odpowiednio urządzona sypialnia, czy miękka i przyjemna w dotyku pościel. Na jakość naszego wypoczynku wpływa również jeden, często pomijany czynnik – rodzaj stelaża. Pomiędzy jakimi stelażami możemy dziś wybierać i na co zwrócić uwagę?

Stelaż do łóżka – jakie funkcje spełnia?

Stelaż należy do podstawowych elementów konstrukcyjnych każdego łóżka. Niektóre są sprzedawane w komplecie, inne natomiast jako oddzielne produkty. Pod pojęciem stelaż należy rozumieć płaską konstrukcję, wykonaną z połączonych ze sobą drewnianych listewek, najczęściej z drewna sosnowego, bukowego lub brzozowego. Jego obecność w ramie łóżka ma za zadanie utrzymanie stabilnej i bezpiecznej pozycji materaca, a także wspomożenie jego właściwości ortopedycznych. Odpowiada on również za zapewnianie prawidłowej cyrkulacji powietrza, która z kolei zapobiega gromadzeniu się nadmiaru wilgoci. Wpływa to bezpośrednio na warunki, w jakich znajduje się nasz materac. Brak narażenia na wilgoć pozwala na dłużej zachować go w dobrym stanie oraz zwiększa naszą higienę snu.

Stelaż do łóżka i jego rodzaje

Mając na względzie funkcje, jakie spełnia stelaż, nasz wybór powinien skupić się na produktach wytrzymałych oraz wykonanych z wysokiej jakości materiałów. W sklepie meblowym online znajdziemy dzisiaj następujące modele:

Stelaże z listew bukowych

Do najlepszych stelaży zaliczane są dzisiaj te, wykonane z drewna bukowego. Są one szczególnie trwałe i solidne, dlatego też bardzo dobrze sprawdzają się pod ciężkimi i wysokimi materacami takimi jak lateksowe lub z pianki wysoko elastycznej HR. Będą one również dobrym wyborem dla osób o większej masie ciała. Deski bukowe są ponadto elastyczne, sprężyste i odporne na nacisk, dlatego też stanowią znakomite podparcie i stabilizację dla materaca, zapobiegając jego odkształceniom.

Stelaże z listew brzozowych

Równie wysoką elastycznością i sprężystością odznaczają się stelaże z drzewa brzozowego. Dedykuje się je jednak lżejszym materacom, a także osobom o mniejszej wadze, w tym dzieciom. W odróżnieniu od stelaży bukowych, konstrukcje wykonane z brzozy wypadają korzystniej w zakresie ceny.

Stelaże z listew sosnowych

Stelaże z listew sosnowych to najtańsze z dostępnych rozwiązań. Niska cena przykłada się tu również na niską w porównaniu do pozostałych produktów jakość.

Pozostałe właściwości stelaży do łóżka – osadzenie listew oraz regulacja

Sam gatunek drewna, z jakiego zostały wykonane listewki, nie jest jedynym kryterium wyboru stelaża. Pod uwagę powinniśmy wziąć także sposób ich osadzenia, wpływający na komfort użytkowania materaca. Najtańsze i najprostsze konstrukcje połączono za pomocą mocnych pasków. Aby umieścić stelaż na swoim miejscu, trzeba tylko rozwinąć tworzące go listewki. Drugim wariantem tańszego sposobu osadzenia drewnianych desek jest ich integralne połączenie z ramą. Stelaż stanowi tu po prostu część składową łóżka.

Dużo solidniejsze i bezpieczniejsze rozwiązanie, gwarantujące większy komfort wypoczynku, stanowią stelaże, w których listwy są osadzone w specjalnie przeznaczonych do tego uchwytach. Wykonuje się je najczęściej z tworzywa sztucznego. Wśród zalet tego rodzaju produktów należy wskazać ich zdolności do unikania skrzypienia oraz dużo lepszą amortyzację, co wydłuża żywotność materaca.

Podczas poszukiwań stelaża będziemy musieli zastanowić się także nad tym, czy interesują nad modele standardowe, czy z regulacją. Stelaże pozbawione możliwości regulacji są podstawowymi i najczęściej wybieranymi produktami. Jeśli jednak zależy nam na wyjątkowych warunkach do wypoczynku lub też podczas snu lubimy zmieniać pozycję ciała, skupimy naszą uwagę właśnie na stelażach z regulacją ręczną lub elektryczną. Poleca się je także osobom, które z m.in. przyczyn zdrowotnych muszą wypoczywać w określonym ułożeniu.