Różnice dotyczące wyposażenia odnoszą się nie tylko do jego stylistyki, czy wybarwienia, ale przede wszystkim materiału, jaki został wykorzystany do jego produkcji. Najpopularniejsze rodzaje surowców, z których wykonuje się współcześnie meble to lite drewno, płyta wiórowa oraz płyta MDF. Czym się wyróżniają, jakie są ich wady i zalety? Meble drewniane, czy z płyty meblowej? Osoby, które właśnie są na etapie wykańczania swojego domu lub mieszkania, już za chwilę rozwieją wszelkie wątpliwości!
Meble z płyty – płyta wiórowa czy MDF?
Na pierwszy ogień bierzemy cieszące się ogromną popularnością meble z płyty, czyli meble z materiałów drewnopochodnych. Co sprawia, że są one wybierane aż tak chętnie i często? Przede wszystkim bardzo atrakcyjna, niska cena w porównaniu z wyposażeniem wykonanym z naturalnego drewna. Po drugie, powszechność i dostępność. Meble z płyty są dostępne w każdym większym i mniejszym salonie meblowym. Oferują je popularne „sieciówki”, mniejsi producenci, czy sklep meblowy online. Po trzecie, różnorodność. Zaletą materiałów drewnopochodnych jest ich stosunkowo duża elastyczność i wysoka podatność na obróbkę. Meble z płyty występują dlatego w niezliczonej ilości kolorów, struktur i zdobień. Na rynku spotkamy wiele produktów, które do złudzenia będą przypominać nawet meble z litego drewna! Dzięki temu każdy może znaleźć wyposażenie, które doskonale wpasuje się w charakter i styl jego wnętrz.
Mówiąc jednak o meblach z płyty, mamy tak naprawdę na myśli dwa rodzaje wyposażenia – meble z płyty wiórowej i meble z płyty MDF. Czym różnią się one od siebie?
Przede wszystkim ceną i przekładającą się na nią trwałością. Płyta wiórowa to materiał, za który zapłacimy najmniej. Meble z płyty MDF są natomiast droższe, z tym że wyższa cena idzie w tym przypadku w parze z ich większą wytrzymałością, trwałością i odpornością na uszkodzenia. Obecnie zdarza się, że wysokiej jakości meble z płyty MDF mogą dorównywać ceną najprostszym, klasycznym bryłom z drzewa sosnowego!
Meble drewniane
Jeżeli zastanawiamy się nad meblami drewnianymi, musimy przygotować się na większy wydatek. Jest to bowiem propozycja najdroższa. Oczywiście cena za meble drewniane będzie uwarunkowana w dużej mierze tym, jaki gatunek drewna wykorzystano do ich produkcji. Więcej zapłacimy za egzotyczne odmiany niż gatunki rodzime, takie jak powszechna sosna, czy dorównujący jej popularnością świerk.
Co przemawia na korzyść mebli drewnianych? Jest to oczywiście ich trwałość, solidność i długowieczność. Meble z drewna wysokiej jakości to meble dla pokoleń. Dobrze znoszą narażenie na ciepło i wilgoć. Są także odporne na zginanie, dlatego mogą być bezpiecznie obciążane, np. dużą ilością książek. Upływający czas jest w tym przypadku ich sprzymierzeńcem – wydobywa ich piękno, nadaje szlachetności. Drewniane meble są polecane przede wszystkim osobom, które lubią czuć bliskość, zapach i świeżość natury. Warto wspomnieć także o ich unikatowości i wyjątkowości. Meble z litego drewna, nawet pochodzące z jednej, tej samej kolekcji, mogą różnić się między sobą usłojeniem, wyglądem, co wynika z niepowtarzalności każdego pojedynczego drzewa! W przypadku wyposażenia wykonanego z płyt jesteśmy z kolei w stanie uzyskać powtarzalność rysunku. Dla niektórych taka właściwość będzie zaletą, dla innych wadą.
Na korzyść mebli drewnianych przemawia ponadto możliwość ich łatwej, samodzielnej renowacji w przypadku powstania np. drobnych zarysowań. Gdy uszkodzeniu ulegnie natomiast płyta meblowa, jej naprawa najczęściej nie jest możliwa.
Wybierając meble z drewna, warto być świadomym nie tylko ich wyższej ceny, ale i większej wagi. Czasami bywa to problemem, zwłaszcza dla osób mieszkających na wyższych piętrach bez windy. Drewniane wyposażenie z reguły sprzedawane jest ponadto w całości, a nie w częściach przeznaczonych do samodzielnego montażu. Przekłada się to z kolei na większe koszty transportu i konieczność skorzystania z dodatkowej pomocy podczas wnoszenia paczek.